Západné Tatry sú známe dlhými nástupovými dolinami, nádhernými hrebeňovkami i exponovanými úsekmi v Roháčoch. V tomto prípade sme vybrali turistický výstup pozostávajúci z podmanivej Račkovej doliny, ktorá nás dovedie až na impozantný hraničný vrch Klin. Pokiaľ vám nie je tento výškový bod známy, pohodlne sa usaďte a poďte zažiť ďalšie horské dobrodružstvo.

Štart v Úzkej doline

Ukončenie zimnej uzávery v Tatrách nás nenechalo chladnými a preto cieľ nasledujúcej destinácie sa zúžil na slovenské veľhory. V minulosti sme v absolvovali v Západných Tatrách prechod Otrhancami i Bystrou. Pri pohľade na mapu sa medzi týmito skvostnými masívmi vypína viac než hruď účastníkov súťaže Mr. Olympia aj vrch Klin. S nadmorskou výškou 2 176 m n. m. ide pochopiteľne o lákavú lokalitu. Žiadne ďalšie informácie sme už nepotrebovali a so zbalenými vecami sme vyrazili na parkovisko v ústi Úzkej doliny.

Vzhľadom na zvýšenú náročnosť výstupu nemohol v batohu chýbať väčší obsah tekutín i pokrmov. Podľa úvodných výpočtov bolo na pláne viac než 22 kilometrov a prevýšenie presahujúce 1 500 výškových metrov. V skorých ranných hodinách prichádzame na dané parkovisko a po úvodných metroch sa preberáme k výkonu. Chôdza Úzkou dolinou slúži na začiatočné zahriatie telesných konštrukcií.

Čoskoro po pravej strane leží hrádza, resp. tajch na Račkovom potoku. Informačná tabuľa dáva na známosť, že ju postavili v roku 1935, aby počas jarného topenia zadržiavala vodu a neohrozovala Pribylinu. Viacmenej kopírujeme tok potoka a dostávame sa k turistickému smerovníku. Vľavo je Jamnícka dolina a vpravo Račkova dolina, ktorou budeme pokračovať.

Račkova dolina je jednou z najkrajších v Západných Tatrách

Po niekoľkých metroch vidíme aj odbočku na hrebeň Otrhancov. Už len pri pomyslení na chôdzu týmto úsekom potrebujem za hrsť diazepamu. V pamäti sa vynárajú flashbacky ako sme tadiaľ v minulosti schádzali. Ohrdneme daný smer a ideme žltým turistickým chodníkom predstavujúci zároveň aj Náučný ovčiarsky chodník v Račkovej doline. Počasie je momentálne nevábne a zamračené ako Mojsej pri pohľade na malý nealko radler. V kútiku duše veríme, že z toho nealko radleru sa postupom času zhotoví niečo požívateľnejšie.

Stúpanie má veľmi príjemný charakter a výškové metre naberáme len tak zbežne. O to viac sa desíme toho, čo si prichystala dolina v ďalších úsekoch. Veríme, že to bude lepšie než momentálna spúšť vzniknutá ťažením. Odkrajujeme jeden kilometer za druhým a v diaľke vidíme drevenú stavbu. Ide o najvyššie položenú valaskú kolibu na našom území. Po príchode ku nej si urobíme menšiu prestávku, keďže telo si žiada tekutiny. Od rázcestia pod Klinom pokračujeme naďalej žltou trasou a od tohto úseku začína pravá turistická seppuka.

S rastúcim prevýšením sa úmerne zapájajú do bežnej konverzácie aj hanlivé výrazy označujúce mužské i ženské pohlavné orgány. Chvíľa rozjímania nastane pri Račkovych plesách. Sú naozaj krásne a ideálne dotvárajú atmosféru doliny. Obzeráme sa okolo a uvedomujeme si vylepšené meteorologické podmienky. Do žíl sa vlejú endorfíny a pohľad na Nižnú Bystrú, či Jakubinu to len umocní. Záver doliny dáva zabrať a každý krok je náročnejší než ten predošlý. V diaľke vidíme smerovník. Všetky myšlienky smerujeme k jeho dosiahnutiu.

Ako sme išli cez Radové skaly na jedinečný Sivý vrch

Ako sme išli cez Radové skaly na jedinečný Sivý vrch

Sivý vrch je najzápadnejší vrchol Západných Tatier. Dosahuje výšku 1 805 m n. m., a vďaka svojej dostupnosti sa teší veľkej obľube u širokej verejnosti. Tvoria ho ...

Klin ponúka zážitok

Po vypotení 16 litrov tekutín prichádzame k Račkovmu sedlu. Leží vo výške 1 958 m n. m. a na tomto mieste doslova strácame reč. Počasie sa mení zo sekundy na sekundu. Z úplnej hmly sa stáva úžasné polooblačno a takto dookola. Vďaka tomu sa otvárajú výhľady, ktoré boli ešte pred chvíľou skryté. Nevieme, kam máme skôr pozerať, resp. čo zachytiť na fotke. Sme vo vytržení a na okamih sa ukazuje aj najvyšší bod dnešného výstupu – Klin. Kľukatiaca cesta na vrchol značí, že sa opäť bude testovať odolnosť našich fyzických síl. Takisto aj spektrum hanlivých výrazov.

Pokračujeme v ceste po červenej značke, ktorá je v tomto úseku zároveň aj slovensko-poľskou hranicou. Stretávame konečne prvých ľudí počas dnešného dňa. Aj napriek istému vyčerpaniu ideme hore tempom, ktoré by zahanbilo nejedného kamzíka. Čoskoro vidíme vrcholovú ceduľu. Po príchode k nej sme opäť v oblakoch a výhľady máme na úrovni slepého krtka. Ceduľa je v poľskom jazyku a ich ekvivalent k názvu Klin je relatívne pochybného charakteru. Starorobociański wierch. Nuž čo, Poliaci.

Sem-tam pomedzi husté oblaky vidíme pod sebou Račkove plesá, či blízke okolie. Je to však málo a rozhodneme sa ísť ďalej smerom ku Gáborovmu sedlu. Nasledujúci úsek radíme bez preháňania medzi najkrajšie časti celých Západných Tatier. Úžasné pohľady na všetky okolité vrchy i doliny sú dychberúce. V diaľke sa týčia Červené vrchy a už teraz spriadame plány na ich návštevu. Túto pasáž si vychutnávame plnými dúškami a za Sivou vežou začneme pomaly so zostupom do Gáborovej doliny.

Zostup Gáborovou dolinou

Po zostupe z hrebeňa sme opäť sami. Ľudoprázdna dolina ponúka húštinu, bujnú vegetáciu i naše pokriky. Tie majú odplašiť prípadných zvedavých macov. Dolinou sa teda nesú známe hity ako „Medveďku, daj labku“, či „Macooo, macooo“. Repertoár je široký a naše občasné falzety iste odstrašili zvedavých lesných obyvateľov v okruhu minimálne 5 kilometrov. Po hudobnom kole sme si mohli dosýta vychutnávať masívy Klinu i Bystrej. Sme užasnutí z prírodných výtvorov. Čoskoro vychádzame z doliny a pri rázcestí pod Klinom sa opäť napájame na Račkovu dolinu. Odtiaľ pokračujeme v smerovaní k ústi Úzkej doliny.

V nohách začneme cítiť prejdené kilometre. Tých dnes nie je málo. Tempo máme viac než solídne a postupným klesaním prichádzame znovu k miestu, kde sa delí Jamnícka a Račkova dolina. Od tohto momentu pôjdeme už len vychádzkovým tempom k parkovisku. V hlave si postupne prehrávame, čo sme všetko sme dnes zažili a videli. Je toho skutočne veľa a viem, že toto všetko budeme ešte niekoľko dní spracovávať. Aj napriek pochopiteľnej únave odporúčame navštíviť toto miesto. Verte, nebudete ľutovať.