Kriváň sa radí medzi povinné turistické výstup vo Vysokých Tatrách. Jeho charakteristický tvar a nadmorská výška dosahujúca 2 494 m, láka na vrchol zástupy turistov. Nesmieme zabudnúť ani na podmanivé panoramatické výhľady na okolie. Z úvodného opisu je možné dedukovať recept na skvelé turistické dobrodružstvo. O všetkom sme sa chceli presvedčiť na vlastnej koži a preto sme vyrazili k Trom studničkám.

Parkovisko Tri studničky je od rána takmer plné

Máloktorý vrch má v slovenskej kultúre také silné postavenie ako tatranský Kriváň. Či už ide o ľudové piesne, maľby alebo obdobnú symboliku. Kriváň v minulosti priťahoval zlatokopov i výskumníkov. Éra ťažby v tejto oblasti je síce nenávratne preč, avšak za pokladmi v podobe výhľadov sa dá ísť v súčasnosti po turistickej trase. Spektakulárny pútavý úvod s literárnym premostením máme za sebou, takže sa môžeme ponoriť do realizovaného výstupu.

Kriváň je okrem iného známy početnými húfmi návštevníkov mieriacimi na tento výškový bod. Výstup sme si z tohto dôvodu naplánovali počas pracovného týždňa v polovici augusta. Víkendové návštevy nie sú veľmi rozdielne od počtu ľudí na Václavskom námestí. Skoro ráno prichádzame na parkovisko Tri studničky. Odtiaľ viete pohodlne začať s výstupom (druhou možnosťou je smer od Štrbského plesa).

Prvé prekvapenie nastáva pri zistení, že je voľných už len niekoľko parkovacích miest. To je len 6:00 hodín ráno. Cez víkend tu musí byť väčší masaker ako vo filmovej sérii SAW. Upravíme si svoje turistické oblečenie a napojíme sa na zelený turistický chodník. Dnešné teploty majú atakovať 30 stupňov celziových, čo znamená nezabudnúť na zvýšený prísun tekutín. Áno, ráta sa aj pivo!

Zelenou trasou ku rázcestiu v Krivánskom žľabe

Turistický výstup na Kriváň nie je náročný na kilometre, avšak o to viac sa treba pripraviť na stúpanie. Celkovo musíme dnes prejsť viac než 1 400 výškových metrov. Bez okolkov postupne odkrajujeme jeden meter za druhým. Aktuálne kráčanie je predovšetkým o stúpaní a predbiehaní oddychujúcich turistov. Otváram si ešte pomerne vychladený chmeľový nápoj a nahlas rozmýšlam o tom, akou veľkou škodou je absencia horskej chaty pod Kriváňom. Toto by bol ideálny biznisplán, takže pokiaľ sa niekto inšpiruje a zrealizuje ho, nezabudnite odkiaľ máte nápad!

Telesné schránky sú už pomerne dobre zahriate po úvodnom stúpaní a čoskoro v okolí vrchu Grúnik vidíme jedinečnú zakrivenú siluetu cieľového bodu. Spravíme si kratšiu prestávku, aby sme doplnili ďalšiu energiu. Pred nami je len veľmi málo turistov, čo je pomerne raritné v tejto časti výstupu. Občas sa otočíme kvôli výhľadom na Liptov a hrebeň Nízkych Tatier. Kráľova hoľa je podmanivá zo všetkých strán.

Teplota vzdchu stúpa aj napriek našej aktuálnej výške presahujúcej 1 900 m n. m. V tomto bode sa výraznejšie prejavuje dôležitosť vlastnenia vyššieho objemu tekutín, keďže počas cesty vidíme len jeden drobný potôčik. Ten však vyzerá, že má najlepšie už za sebou a bol by rád, keby sa z neho vyparili aj tie posledné decilitre vody, ktoré ostali a nechali ho v pokoji vyschnúť. Dostávame sa ku smerovníku s označením „Rázcestie v Krivánskom žľabe“.

Hľadáte protišmykové návleky na zimu? Decathlon má odpoveď!

Hľadáte protišmykové návleky na zimu? Decathlon má odpoveď!

Existuje široké portfólio protišmykových návlekov. Niektoré sú lepšie, niektoré horšie. Výber správneho doplnku k zimnej obuvy netreba podceňovať. Počas chôdze primrznutými ...

Pomedzi skaly na vrchol Kriváňa

Ku rázcestiu nám to trvalo od Troch studničiek rovné 3 hodiny. Po pauze meníme zelenú farbu chodníka na modrú. Stúpanie a nasledujúce úseky vyzerajú akčnejšie ako piatok na Markíze. Čoskoro sme nútení využívať všetky končatiny v ceste na vrchol. Pri niektorých pasážach si myslím, že by sa uživili aj fixné reťaze. Prechádzame Malým Kriváňom s hodnotou 2 334 m n. m. Stúpanie je neustále výživné a potím sa viac než obsluha vysokých pecí v priemerných železiarňach. Prechádzame Daxnerovym sedlom a o niekoľko desiatok minút začneme v diaľke rozoznávať vrcholový dvojkríž. Okrem neho rozoznávame aj zástupy ďalších turistov. Nuž, to je daň pekného miesta.

Ostávajú posledné metre a s vypätím všetkých síl konečne zdolávame Kriváň! Trvalo nám to 4 hodiny a 10 minút poriadnej makačky, potu, i striedmeho hrešenia. Výsledok však jednoznačne stojí za to a odmenou sú pohľady na nespočetné vrcholy i doliny Tatier okolo. Aj by som to vyjadril nejakým literárne pôvabným opisom ale nedá sa. Treba zažiť. Keď sa na mikrosekundu uvoľní miesto pri dvojkríži, rýchlo spravíme invervenciu a vyhotovíme niekoľko spomienkových fotografií. Ideme si sadnúť vedľa a rozjímame nad krajinou pod nami.

Približne po polhodine hodíme opät ruksaky na seba a nohy tvrdšie ako prešovský betón znova uvádzame do prevádzkovej teploty. Predpokladáme, že cesta dole bude taktiež zaujímavá. Nestrácame teda čas a s euforickými pocitmi schádzame tou istou trasou. Výstup na Kriváň hodnotíme jedným z tých s označením „must be“. Pokiaľ ste na tomto mieste ešte neboli, určite to pri vhodnej príležitosti zmeňte a nebudete ľutovať.