Strávenie príjemnej noci v horách je zážitok, ktorý v človeku rezonuje ešte dlho po jeho absolvovaní. Horská chata, útulňa, salaš, stanovanie alebo punkové bivakovanie. Alternatív je mnoho. Je však nutné vedieť, kedy si čo môžete dovoliť a hlavne v akom prostredí. Pozrieme sa na povinnosti súvisiace so strávením noci v národných parkoch, aby ste z výnimočného zážitku nemali zbytočný postih.
Určite už mnohí z vás prespávali na horskej chate, prípadne v útulni a zažili tak neopakovateľný večer. Je to skúsenosť posúvajúca čas strávený v horách na novú úroveň. Výborná atmosféra, jedinečná partia ľudí, a vedomosť, že sa nachádzate ďaleko od civilizácie. To je len zlomok z dlhého zoznamu pozitív. Čo však robiť, pokiaľ sa rozhodnete prenocovať mimo horských chát a útulní niekde v prírode?

Mohlo by sa zdať, že to nebude problém. Sú tu ale isté podmienky, ktoré je nutné dodržiavať, aby si na vás lesná stráž nepochutila ako Kollár na opačnom pohlaví. Najlepším postupom je dopredu si zistiť v akej lokalite sa budete vyskytovať. Tu treba brať ohľad na to, či ide o chránenú krajinnú oblasť, národnú prírodnú rezerváciu, či národný park. V tomto článku si priblížime podmienky a ustanovenia v národných parkoch.
Povinnosti v národných parkoch
Pri návšteve Tatranského národného parku je jedinou možnosťou strávenia noci spomínaná horská chata. Nikde inde sa netreba pokúšať prespávať, pokiaľ nemáte záujem o Kollára, teda o lesnú stráž, ako váš budík. Tatry sú pravdepodobne najatraktívnejšou oblasťou na bivakovanie, či táborenie pod holým nebom. Nesmieme ale zabúdať, že takmer celá oblasť je v najprísnejšom stupni ochrany. Výnimku tvoria Západné Tatry, kde je niekoľko opustených salašov. Tie je možné využiť ako krajný spôsob nocľahu.

Národný park Nízke Tatry ponúka o trochu väčšiu možnosť prespávania. Tu je povolené nocovať aj v Prednom sedle, pri Útulni Andrejcová, pri útulni Ramža, v Sedle Priehyba, pri chate Horskej služby na Čertovici, pri Útulni Ďurková, na Panskej lúke pri turistickej chate a v Hiadeľskom sedle.

Národný park Veľká Fatra povoľuje spať vo voľnej prírode 50 m od chát, útulní a salašov. Takže od dnes do terénu okrem turistických máp povinne aj metre. Ďalšími alternatívami sú miesta pri pamätníku SNP pri Kráľovej studni, pod Suchým vrchom, v sedle Chyžky a v Rakytovom Grúni.

Národný park Malá Fatra je v danom ohľade strohý ako pracovník STK bez 20 eurovej bankovky v priehradke. Tu platí jediné pravidlo povoľujúce prespatie v prírode – maximálne 100 m od horskej chaty.

Národný park Muránska planina má o niečo voľnejší poriadok oproti predchádzajúcim národným parkom. Muránska planina známa svojou divokou krajinou, kde človek zasahuje len minimálne, ponúka možnosť nocovania vo voľnej prírode 100 m od značeného turistického chodníka. Výnimku tvoria oblasti so IV. a V. stupňom ochrany, kde dané pravidlo neplatí.
Národný park Slovenský raj so svojimi podmienkami dovoľuje na prespávanie využívať kempingy a zastavané územia obcí. Prespávať napríklad v Letanovciach alebo Hranovnici, tomu sa povie skutočné punkové bivakovanie, pri ktorom by si aj samotný Bear Grylls robil uznanlivo poznámky do svojho notesu!
Národný park Poloniny s dominantnými Bukovskými vrchmi povoľuje prespávanie v prírode len v dvoch lokalitách – Sedlo pod Čierťažou a Ruské sedlo. Obidve sedlá ležia na hranici s Poľskou republikou. To môžete využiť pri ozvláštnení turistických plánov s presahom k našim severným susedom, pokiaľ by ste mali záujem o krówky v akcii.
Národný park Slovenský kras je druhý najmladší národný park na Slovensku. Jeho charakteristický skalný reliéf a množstvo jaskýň z neho robia skutočné prírodné bohatstvo. Za predpokladu strávenia noci v tejto krasovej epopeji, môžete využiť blízke okolie pri Zádielskej chate, pri chatách na Rakati, pri Kolibe na Soroške, pri Ďulovej chate a v lokalite Bikarét.
Národný park Pieniny vám dovolí nocľah v autokempingu Červený Kláštor a v obci Haligovce v Goralskom dvore. Pieniny sú magický kút Slovenska, čo dotvárajú obľúbené splavy Dunajca, pohľad na ikonické Tri Koruny, svojská obec Červený Kláštor alebo aj slovensko-poľskí Gorali s ich jedinečnými tradíciami.
Ako sa teda správať?
Ak budete plánovať noc v národnom parku, najlepšou možnosťou je voľba trasy zahŕňajúca chatu, prípadne útulňu. Pri chatách sa oplatí dopredu zistiť obsadenosť, aby ste nakoniec nemuseli niekde núdzovo prespávať mimo nej. Zo skúseností však vieme, že pokiaľ sa chce, dá sa nájsť o to jedno miesto na chate viac. Aj v tomto prípade platí, že dobrých a slušných ľudí sa všade veľa zmestí. Takže sa nesprávajte na chatách ako jednobunkový planktón a vyspíte sa ako človek.
Pokiaľ by ste mali záujem o bivakovanie, resp. táborenie, odporúča sa prečítať aktuálny návštevný poriadok konkrétneho národného parku. Ten sa vo všeobecnosti mení len veľmi sporadicky, avšak satanvie, či práve vtedy, keď sa chystáte na dané miesto sa niečo nezmenilo. Otázka rozloženia ohňa je chúlostivejšia než prvé tri čísla veku Zdeny Studenkovej. Aj v tomto prípade sa odporúča dopredu si pozrieť vyhradené miesta na jeho rozloženie a byť opatrný.
Keď príde na spanie v národnom parku na vyhradenom mieste, je to úplne v poriadku. Nezabudnite však na jedno nepísané pravidlo, kedy by ste dané lokalitu mali zanechať v lepšom stave, ako pred vašim príchodom. Ak sa na mieste nachádzajú napríklad nejaké odpadky, pokojne ich zoberte so sebou. Snažme sa, aby tu čísté národné parky a Zdena Studenková ostali aj pre nasledujúce generácie.
Použité zdroje:
https://hiking.dennikn.sk/ar/1894/ako_spat_v_narodnych_parkoch_a_chko.html
https://www.mthiker.sk/clanky/125815/prespavanie-v-prirode-na-co-si-dat-pozor.html
https://www.4camping.sk/clanky/poradna/ako-legalne-prespat-v-prirode-ideme-na-slovensko/