Výber ideálnej obuvi do horského prostredia sa môže javiť tvrdšie ako syntetický diamant. Pritom práve ona často rozhoduje o celkovom dojme zo samotnej turistiky. Široké portfólio súčasných značiek ponúka množstvo typov turistickej obuvi od tej na ľahšie výlety až po vysokohorskú turistiku. Zorientovať sa na danom trhu je niekedy náročné, a preto prinášame tento článok, aby ste pri najbližšej kúpe topánok nespravili krok vedľa.
1. Rozlišujte typ turistiky
Základné pravidlo pri výbere turistickej obuvi spočíva v určení druhu a náročnosti turistiky. Iný druh topánky zvolíme pri nevinnej prechádzke na kopec za dedinou, a iný keď ideme vystúpať na Nganbi-Kangxong na bhutánsko-čínskych hraniciach. Pokiaľ vás zaujal krátky výlet nenáročným terénom spravidla si kupujeme nízke topánky s pružnou podrážkou. Pri stredne náročnom turistickom dobrodružstve sa pozeráme v regáloch po členkovej obuvi s pevnejšou podrážkou.
V prípade, že chcete zažiť poriadne vysokohorské dobrodružstvo, pri ktorom budete mať vyšší tlak ako po zaplatení zubného ošetrenia, volíme vysokú obuv so solídnou ochranou členkov a mohutnou podrážkou. Netreba zabúdať, že v tomto prípade netreba šetriť, pretože kvalitnú obuv budete vedieť rozoznať už po prvých kilometroch.
2. Ideálna veľkosť a strih
Počas voľby turistickej obuvi netreba zabúdať predovšetkým na to, že by mali byť o pol čísla väčšie ako štandardne nosená obuv. Je to z toho dôvodu, že noha sa počas aktivity mierne roztiahne, hlavne pri zostupoch. Dôležitý aspekt sa týka aj obopnutia nohy, ktoré by malo byť pevné ale zároveň nemalo tlačiť.
To by mohlo spôsobiť zbytočné nepríjemnosti, ktorým sa chceme vyhnúť. Jeden protip sa vzťahuje aj na dennú dobu, kedy by sa mal skúšať uvedený druh topánok. Preferovaný čas je popoludní, keď je chodidlo mierne opuchnuté. Takže s výberom turistických topánok o 04:00 je koniec.

3. Odolnosť a materiál obuvi
Ak hovoríme o kratších a menej náročných turistických výletoch úplne postačí syntetická obuv. Jej výhoda spočíva v nižšej hmotnosti a relatívne rýchlom schnutí. Takže keď si ju, nedajsatan, polejete pivom na prechádzke, nič sa nedeje a čoskoro je opäť suchá! Aký materiál však zvoliť, keď chceme ísť na niekoľkodňové túry s obtiažnejšími podmienkami?
V prípade náročnejších výletov je lepšie vyberať z ponuky kvalitného koženého materiálu. Oproti syntetike má kvalitná koža výhodu v podobe lepšej odolnosti a dlhšej výdrži. Tento materiál zároveň vyžaduje väčšiu starostlivosť, ako je pravidelná impregnácia a podobne. Pri dodržaní postupov starostlivosti vie takáto turistická obuv vydržať skutočne veľa.
4. Priedušnosť a vodeodolnosť topánky
Predstavte si, že meteorológovia hlásia dobré počasie bez zrážok a ľudia sa nemusia báť, že by to ich „polooblačno“ museli ďalšie dva dni odčerpávať z pivníc. Za suchších podmienok s absenciou zrážok stačí priedušná turistická obuv bez membrány. V tomto prípade noha dýcha a nemusíte sa obávať o jej prípadné premočenie sposôbení zrážkami.
Ak už na víkend pripadajú dažďové zrážky a vy sa aj napriek tomu rozhodnete ísť za dobrodružstvom odporúča sa obuv s membránou (napr. Gore-Tex). Táto špeciálna membrána je vodeodolná a tak sa viac môžete sústrediť na samotný výstup ako na vodu v topánkach.
5. Trakcia podrážky
Podrážka na turistickej obuvi je veľmi dôležitý prvok. Ide o styčný bod s povrchom a pri rôznych typoch môžu nastať markantné rozdiely v priľnavosti. Pri nevhodnom výbere sa môže stať, že budete mať problémy ako fanúšikovia letných pneumatík počas januára. Podrážka by mala mať dostatočne hlboký dezén na ideálnu stabilitu vo viacerých typoch terénu. Tvrdšiu podrážku volíme na skalnatý a technickejší podklad. Mäkší typ je lepší pri hladkých a blatistých povrchoch, keďže ponúka lepšiu prilnavosť.

Rada na záver znie – pred výletom do hôr si novú turistickú obuv poriadne vyskúšajte a rozchoďte. Je to dobrá prevencia proti zbytočným pľuzgierom, tlačeniu a prípadnému nepohodliu. Nejedny topánky, ktoré sa na začiatku zdajú ako nevhodné sa po čase prispôsobia a ponúkajú komfort a potrebné parametre. Takže nečakajte a poďte si vybrať tie správne topánky tu, tu alebo tu.
Zdroj fotografií: Pixabay