Letné dni vhodné na náročnejšie dlhšie prechody sú už minulosťou. Jeseň so svojimi farbami bola lákavejšia než čerstvé tofu párky na odovzdávaní cien Vegán roka. Postupne však začína hrať prím zimné počasie s krátkymi dňami, nízkymi teplotami a snehovými nádielkami. Dané podmienky vyžadujú špecifickú prípravu viac ako inokedy počas turistickej sezóny. Poďme sa na ňu pozrieť, aby ste boli na toto obdobie nachystaní!

Mnoho turistických nadšencov s príchodom zimy pomyselne vešia turistické palice na vešiak a netrpezlivo opäť čaká na jar. Samozrejme, počas zimy čelí priemerný turista väčšej dileme než Golonka pri nestrážených chlebíčkoch. Zimná turistika má však niekoľko výhod, ktoré ju robia často atraktívnejšiu ako jej letnú odnož.

Pre kolená ide o úľavu. Snehový podklad je priateľskejší a je pravdepodobnosť menšej námahy pre bolavé partie. Príroda posiata bielou prikrývkou má svoje osobitné čaro. Všetky tie vyschnuté stromy, zničené lesné cesty a iné nevábne prvky sa jednoducho zmenia na magickú krajinu. Pokiaľ si to „rozmeníme na drobné“ – už žiadne nadávanie na lesní… ehm lykožrútov, ako opäť doje…babrali celý les, len nefalšovaný úžas nad panenskou prírodou. Dané výhody nemožno ignorovať. Ak ste práve v tomto momente precitli a chcete absolvovať zimnú turistickú epopeju, ale neviete presne čo potrebujete, tento článok je určený pre vás!

Správna obuv

Znie to ako najväčšie turistické klišé, ale vhodná zimná obuv je alfa, beta, gama, théta i omega celej výbavy. Bez adekvátnych topánok budete radi, ak aspoň prídete v poriadku ku parkovaciemu automatu zaplatiť parkovné. Musíte si uvedomiť, že je vyššia pravdepodobnosť premoknutia, či šmyknutia, čo znamená, že šetriť sa neoplatí. Teda, oplatí, pokiaľ chcete z topánok urobiť prenosnú kryokomoru a machrovať, že otužujete nohy.

Výber správnej obuvy je v súčasnosti pomerne široký a bohatá ponuka kvalitných materiálov zvyšuje pohodlie chôdze ešte viac. Topánky na zimnú turistiku si môžete popozerať na mnohých webových stránkach. Napríklad tu, tu, prípadne tu. Osobne by som odporučil návštevu kamennej predajne, kde si ich viete reálne vyskúšať a zistiť, či sú skutočne pohodlné. Dôležitá je následná impregnácia, prípadne zakúpenie návlekov, či mačiek, aby ste boli ešte viac chránení pred výkyvmi počasia.

Turistické mačky

Tie sú jedným z pomyselných symbolov zimného objavovania horskej krajiny. Rozdiel medzi tým, či ich máte nasadené alebo nemáte je enormný. Pokiaľ sa vyberiete trasou, kde vás stretne namrznutý povrch, kĺžete sa ako vegeta po polievke. S turistickými mačkami prejdete totožný úsek sebavedomejšie, než Jožo „Jigga Jigga“ Suchý Hviezdnou rotou v SuperStar.

Výber mačiek je taktiež značný. Pokiaľ len začínate a nepotrebujete špeciálne hroty, s ktorými by ste vyšli aj na Dhaulágirí, pokojne si môžete zakúpiť nejaké tu alebo tu. Výber správnej veľkosti je často uľahčený tým, že máte odstupňovanú vhodnosť danej veľkosti turistických mačiek na konkrétne číslo topánky. S týmto vylepšením sa už nemusíte báť šmykľavejších úsekov, ktoré doteraz robili problémy.

Snežnice

Ak sa vyberiete na zimnú turistiku zahŕňajúcu úseky s čerstvo napadnutým snehom a nevychodenými trasami, vhodná obuv i mačky vám pravdepodobne budú potrebné ako Kollárovi ochrana. Prívetivá snežná idylka sa môže po chvíli premeniť na sústavné nadávanie, pri ktorom sa panenská príroda transformuje už len na prírodu. V takýchto prípadoch pomôžu snežnice. Tie sú určené presne do takého terénu.

Vďaka svojej väčšej ploche správne rozložia váhu turistu a pomôžu v ľahšom dosiahnutí turistických cieľov. Ich nízka váha nezaťaží výbavu a zároveň uľahčí fyzickej námahe. Na trhu existuje niekoľko druhov snežníc. Najpoužívanejšie sú rámové snežnice (ideálne pre začiatočníkov), plastové snežnice (univerzálne a menšie ako rámové) a oválne snežnice (najstarší typ snežníc, dnes využívaný len do základného terénu).

Nízkotatranská Skalka – zabudnutá ale o to krajšia

Nízkotatranská Skalka – zabudnutá ale o to krajšia

Nízke Tatry ponúkajú okrem hlavného hrebeňa aj niekoľko bočných vetiev. Jednou z takýchto bočných vetiev je aj časť pohoria, kde sa nachádza výškový bod nesúci názov Skalka. ...

Termoska s teplým nápojom

Termoska pravdepodobne nebude prvá vec na zozname plánovania zimného výstupu, ale ide o dôležitejší element, než by sa mohlo zdať. Ja viem, je príjemné vychutnávať zlatistý chmeľový nápoj počas výstupu. Tiež som toho zástancom, avšak tu musíme brať ohľad na meteorologické okolnosti. Teploty hlboko pod bodom mrazu spravia z klasických tekutín skôr jadranskú zmrzlinu, takže niečo teplé dokáže výrazne vzpružiť telo.

Vhodných termosiek je na trhu viac ako účastníkov Farmy, takže si na svoje príde úplne každý. Zaobstarať si ich môžete napríklad tu, tu alebo tu. Pokiaľ chcete byť neoceniteľnou hviezdou počas zimného turistického obdobia, pokojne si dajte spraviť vlastnú potlač. Neverím, že polep s podobizňou Petra Stašáka počas vystúpenia v Kaviarni Slávia, by z vás nespravil hviezdu hôr.

Náhradné oblečenie

Počas kráčania zimnou prírodou príde nevyhnutne k tomu, že sa začnete potiť ako jazzman o polnoci na STV2. Vtedy je vykúpením mať so sebou rezervné oblečenie. Môže ísť o náhradné ponožky, termoprádlo, tričko, mikinu, rukavice, či nákrčník. Čokoľvek z uvedeného je záchrana a neoceniteľná pomoc na turistike. Počas chladného obdobia ide o dôležitejší element ako cez letné mesiace. Chcete si predsa doniesť krajšie suveníry ako prechladnutie.

Pevne verím, že som vás aspoň trochu podnietil na zorganizovanie jedinečného zimného výstupu. S adekvátnou výbavou bude úspešné zdolávanie stanovených cieľov oveľa jednoduchšie. Spomienky sa budú viac upínať na nádherné výhľady a nie na šmýkanie, mrznutie a prepadávanie sa do snehu.